REVITALIZACIJA LONČARSTVA - GLINENA PRIČA
Područje Petrinje bogato je kvalitetnom glinom i prije 100 godina u gradu je bilo 100 lončara. Danas je radno aktivan samo jedan lončar koji je stručni suradnik u ovom projektu te će lončarske vještine prenijeti na 20 osoba iz teško zapošljivih skupina, među kojima su osobe s invaliditetom. Vrijeme provedbe projekta: 11.9.2017. - 11.7.2018.
Polaznici će naučiti tradicionalne vještine modeliranja, ukrašavanja i pečenja gline i tako si stvoriti priliku za (samo)zapošljavanje.
Glina će se u našem projektu koristiti za izradu raznih predmeta, ali i kao sredstvo za razvoj društvenog poduzetništva. Lončarstvo, gotovo izumrli stari zanat po kojem je naša zajednica bila prepoznatljiva, koristimo kao socijalnu inovaciju.
Projekt će pridonijeti povećanju lokalnih kapaciteta za društveno poduzetništvo i stvoriti nova radna mjesta za ranjive skupine na tržištu rada.
Prvu smo radionicu održali 27. rujna 2017. u lončarskoj radionici Valentina Valenta gdje će se nasviti tijek obuke.
PROVODITELJ PROGRAMA: Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije
PARTNER: Udruga GRAK
VODITELJICA PROGRAMA: Palma Miličević
VRIJEME PROVEDBE: 11.9.2017. - 11.7.2018.
VRIJEDNOST PROJEKTA: 77.190,00 kn, od čega je 49.800,00 kn potpora HBOR-a, a ostatak samofinanciranje
UGOVORNO TIJELO/DONATOR: Hrvatska banka za obnovu i razvitak
BROJ KORISNIKA: 20
CILJ PROJEKTA: Cilj projekta je osposobiti 20 osoba za modeliranje, ukrašavanje i pečenje gline.
REZULTATI PROJEKTA: 20 teško zapošljivih osoba, među kojima je najmanje 5 osoba s invaliditetom, steći će vještine modeliranja, ukrašavanja i pečenja gline što će im omogućiti samostalnu proizvodnju uporabnih i ukrasnih predmeta. Udruga će osigurati potrebne prostorije i mentorsku podršku, kupiti lončarsko kolo, materijale i sitni alat potreban za keramičarsku radionicu što će korisnicima omogućiti obavljanje prakse.
FACEBOOK STRANICA PROJEKTA: GlinenaPrica
GLINENA PRIČA
Za održivost ovog projekta Udruga je od države dobila prostor na Gradskoj tržnici Petrinja gdje će unikatne proizvode od gline ubuduće izrađivati članovi Udruge osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije u novom keramičkom studiju - Glinena priča. HZZ je kroz mjeru javnog rada odobrio zapošljavanje 10 osoba s invaliditetom što ujedno predstavlja nastavak i početke realizacije Strateškog plana udruge u smjeru pokretanja društvenog poduzetništva.
U pripremi projekta snimili smo video s kojim smo osvoji prvo mjesto na natječaju "International Social Innovation Challenge 2016" te dobili mentorsku podršku u razvoju društvenog poduzetništva.