Program „ JEDNAKE MOGUĆNOSTI – A NE OGRANIČENJA!“ ušao u treću godinu provedbe

U sklopu trogodišnjih programa udruga koje djeluju u području socijalne skrbi pod nazivom „Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga koje pružaju udruge“ koje financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije već treću godinu provodi program „Jednake mogućnosti – a ne ograničenja“ kojim se u iznosu od 240.000,00 kuna sufinanciraju neke od osnovnih socijalnih usluga i psihosocijalne podrške za članove.

 radna terapija 1

Samo tijekom druge godine provedbe programa u razdoblju od lipnja prošle do 31.svibnja 2019. godine u individualni terapeutski rad s tri radna terapeuta u Petrinji i Sisku bilo je uključeno 104 djece i mladih s razvojnim teškoćama, a održano je 3 274 termina podrške. U terapiju senzorne integracije Sobe čuda u Sisku u rad 2 grupe s dva senzorna terapeuta uključeno je bilo 90 djece i mladih s TUR, a u izvještajnom razdoblju održano je 2012 termina. Više od 20 mladih osoba s teškoćama u razvoju i invaliditetom sudjelovalo je u grupnim sadržajima podrške ( odmoru od skrbi, ljetni sportski kamp, domaćinstvo, vrtlarenje, igraonice) gdje smo imali pomoć i volontera Udruge. Za odrasle članove Udruge i roditelje djece s teškoćama u razvoju održano je 5 susreta grupne psihosocijalne podrške na kojoj je sudjelovalo 45 korisnika, dok ih je 41 koristio i individualnu podršku naše suradnice i stručnjaka dr. Daše Poredoš Lavor. Ovim projektom uveden je novi oblik druženja- godišnji susreti članova udruge, roditelja i djelatnika udruge koji je u svibnju ove godine u Capriccia centru u Nebojanu okupio 50ak članova i zaposlenika, a sličan susret, kao i sve navedene aktivnosti u planu su i tijekom treće godine projekta.

senzorika

Stručni tim Udruge, kroz drugu godinu provedbe programa, educiran je posebnim internim treningom pod nazivom „Ruksak vještina“ kojeg je provodila Saša Radić pedijatrijska radna terapeutkinja koja radi s djecom s različitim okupacijskim izazovima i njihovim obiteljima, a ojačala ih je u smjeru cijelog stručnog rada - od prikaza slučaja do planiranja radnoterapijskog procesa, profesionalnog razvoja kroz postavljanje ciljeva i plana te prikaz slučaja kroz postavljanje ciljeva i plana radnoterapijske intervencije.
U trećoj godini provedbe tijekom siječnja i veljače 2020. u sklopu projekta planirana je također interna edukacija koju će voditi dr.mag.psych.Maja Bonačić na temu Terapeutska igra u praksi za djecu s TUR.

ruksak 1

Trogodišnji program „jednake mogućnosti-a ne ograničenja“ kojeg provodi UOSI SMŽ, osim brojčanih, ima i one druge, značajnije rezultate za zajednicu: prevencija institucionalizacije uz veću dostupnost i razvoj te uspostavu alternativnih oblika socijalne podrške i usluga i to upravo u zajednici u kojoj i korisnici žive, proširenje mreže usluga u zajednici, jačanje udruge kao pružatelja usluga uz osiguravanje kvalitete usluga. Također su obitelji s djecom s teškoćama korisnici upoznati sa suvremenim metodama postupanja i rehabilitacije djece s teškoćama u zajednici, roditelji, samohrani roditelji i roditelji-skrbnici djece s teškoćama postižu bolji odnos radnih i obiteljskih uloga pomoću osiguranog psiho-socijalnog individualnog i grupnog tretmana te osiguranjem odmora od skrbi, djeca s teškoćama u razvoju društveno su uključenija i socijaliziranija kroz sudjelovanje u raznim programskim aktivnostima a donositelji odluka na lokalnoj razini, institucije i opća javnost u 3 županije informirani su o potrebama i važnosti socijalne uključenosti obitelji i djece s teškoćama u razvoju

Partneri na programu UOSI SMŽ su gradovi Petrinja i Sisak te Centar za socijalnu skrb Petrinja.

Volontiraj u udruzi

Pozivamo vas da svojim znanjem i vještinama sudjelujete u volonterskim aktivnostima za djecu i odrasle osobe s invaliditetom. Možete nam se javiti na mail ili telefon, a lako ćete nas pronaći u Maloj kući.

Tko je online?

Imamo 73 gostiju i nema članova online